Haber

ICRC Gazzeli sivillerin güneye geçmesinden endişeli

Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC), Gazze’deki sivillerin güneye geçerken karşılaştıkları tehlikelerden büyük endişe duyduğunu açıkladı.

ICRC’den yapılan yazılı açıklamada, ekiplerini ve iletişim biriminde görev yapan görevlilerin ailelerini arayarak yardım isteyen çok sayıda kişiyle telefon görüşmesi yapıldığı kaydedildi.

Açıklamada, Gazze’de 100 bin kişinin temizlik malzemesi, su, gıda ve barınma gibi temel ihtiyaçlardan yoksun olduğu belirtilerek, “Gazze’de durum hızla insani felaket uçurumuna yaklaşıyor.” kelime kullanıldı

İnsanların gitmesi istenen güney bölgesine gelince, “Gazze’nin güney bölgesi, üzerlerindeki kıyafetler dışında hiçbir şeyi olmayan çok sayıda insanın ihtiyaçlarını karşılayacak donanıma sahip değil ve alınan insani yardım miktarı tamamen yetersiz.” bilgiler yer aldı.

ICRC, yaptığı açıklamada, Gazze Şeridi’nde kuşatma altındaki sivillerin, ister yerinde kalmak isteyenler, ister ayrılmaya çalışanlar olsun korunmasını ve insani yardımların hiçbir engele takılmadan düzenli bir şekilde giriş yapmasının gerekliliğini vurguladı.

Açıklamada, hastanelerin çevresinin insanlarla dolu olduğu hatırlatılarak, saldırıların gerçekleştiği bu bölgelerde hastalar, yaralılar, çocuklar, çocuklar gibi hayati tehlikelere en fazla maruz kalan grupların bulunduğuna dikkat çekildi. bebekler ve sağlık ekipleri.

ICRC Gazze Alt Delegasyon Lideri William Schomburg yaptığı açıklamada, “İnsanlar bize gece gündüz ölümle yüzleşme korkusuyla evlerinin kapılarını açmaktan korktuklarını söylüyor. Bizden yardım etmemizi ve onları güvenli bir yere götürmemizi istiyorlar. yer.” diye vurguladı.

tekkekoy-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu