Ekonomi

Dolar/TL kurunun gözü seçim kararında.

Dolar/TL, düşük hacimli piyasada 18.0030’un altında ve 19.8000’in üzerinde seviyelerini gördükten sonra hafta boyunca gördüğü yatay banda dönerek güne başladı.

Böylece dün gece TL’de dolar karşısında her iki tarafta da yüzde 5’leri bulan değer değişimlerinin yaşanmasının ardından kurda son dönem 18.9575 oldu. TL, depremden bu yana son bir ayda dolar karşısında %0,7 değer kaybetti.

Merkez Bankası (TCMB), geçen yıl yaptığı yazılı bir düzenleme ile bankaların döviz işlemlerini 1000-1600 saat ortalarına çekmişti.

Piyasalarda yaşanan gecikmenin ardından işlem hacimlerinin büyük bölümü açıklanan saatlere kaydırıldı. Bankacılar ayrıca, yerel halkın dışarıdaki saatlerde gerçekleşen hacimli süreçlere neredeyse hiç karışmadığını söylüyor.

İçeriden bilgilendirme gündeminde bugün TÜİK tarafından açıklanacak olan Ocak ayı işgücü istatistikleri ve sanayi üretim endeksi bilgileri yer alıyor. Sanayi üretiminin iki aylık aradan sonra Ocak ayında yeniden artması bekleniyor.

SEÇİM SÜRECİ

14 Mayıs’ta gerçekleşecek olan cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçim süreci, piyasalarda ekonomide büyük değişimlere yol açabileceği için ana gündem maddesi olarak takip ediliyor. Millet İttifakı’nın tartışmalı adaylık süreci sonucunda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığını açıklamasıyla seçim sürecinde yeni bir döneme girildi.

İktidarın ekonomideki mevcut uygulamalarının aksine, muhalefetin ekonomide daha konvansiyonel politikalar benimsemesi seçim sürecini piyasalar için daha değerli kılıyor.

Seçim kararının bu akşam Resmi Gazete’de yayımlanması planlanıyor. Bu karardan sonra seçim takvimine ilişkin hususlar Yüksek Seçim Kurulu’nun yetkisine girecek.

TL İÇİN İKİ SENARYO

Wells Fargo tarafından bu hafta yayınlanan analizde, hükümetin seçimi kazanması durumunda dolar/TL’nin seçime kadar 19 civarında dalgalanacağı, devam eden kamu müdahaleleri ile TL’nin sabit kalacağı tahmin edildi. Seçimden sonra hükümetin görevde kaldığı senaryoda kurumun dolar/TL varsayımı 2023’ün son çeyreğinde 19,50, 2024’ün ortasında ise 20 civarında tahmin edildi.

Kurum, muhalefetin seçimleri kazanması durumunda TL’nin 2023’ün ilk yarısı sonunda dolar karşısında yüzde 20’lik bir değer artışı yaşayacağını ve “yüksek kredibilite” politikalarının bunu beraberinde getirebileceğini söyledi. Wells Fargo, muhalefetin seçimi kazandığı senaryoda dolar/TL’nin 2023’te 15’e, 2024’ün ortasında ise 14’e gerileyebileceğini iddia etti.

aslanapa-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu