Haber

Ahmet Davutoğlu: Seçimin ertelenmesi sivil darbedir

Türkiye, sarsıntıda kaybolan vatandaşlarının yasını tutarken, muhalefet gündemi seçim tartışmasına çevirdi.

Deprem bölgesine giden Düzce Partisi Genel Başkanı Meral Akşener’in 14 Mayıs’ta seçim olacağına inanmadığını söylemesinin ardından açıklamalar ardı ardına geldi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Seçim ancak savaş durumunda ertelenebilir. Savaş olmadığı için seçim ertelenemez.”tepkisini dile getirdi.

Bu sözlerin ardından 6’lı masanın diğer ortağı Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, seçimin ertelenmesini bir sivil darbe girişimine benzetti.

“Seçim ertelenemez”

Davutoğlu, sosyal medya hesabından paylaştığı görüntüde şu ifadeleri kullandı:

Böylesine sancılı bir dönemde seçimi erteleyerek bir süre daha iktidarda kalma çabanız millete yapılabilecek en büyük zulümdür. Anayasa kurallarını çiğneyerek alacağınız her karar, YSK’yı kullanarak atacağınız her adım bir sivil darbe olacaktır. Bugün iktidarda olanlar, depremi kısa vadeli hesaplar için kullanmayı, hatta bunun için demokrasiye karşı sivil darbe yapmayı bile düşünebilirler. Ama burada olduğumuzu bilin.

“Yaraları sarmak için uğraşıyoruz”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, bu durumun kendileriyle ilgisi olmadığını, muhalefetin ürettiği bir tartışma olduğunu söyledi.

Çelik, seçimin ertelenmesine ilişkin şunları söyledi:

Şu anda enkazdan canımızı kurtarmanın derdindeyiz. Şu anda yaraları sarmaya çalışıyoruz. Canımızı kurtarmaya çalışıyoruz. Seçimle ilgili rastgele bir şey konuşmayı çok yanlış buluyoruz. Hiçbir şekilde yanlış bulmuyoruz. Bugün tek gündemimiz var. Bu canları nasıl kurtaracağız? Bu yaraları nasıl iyileştireceğiz? Dışarıda evsiz vatandaşlarımızın yanında olmaya nasıl devam edebiliriz? Sahadan hiç çıkmadan bu musibetle mücadelemize nasıl devam edebiliriz… Bunun dışında ne seçim ne de başka bir şey konuşmak söz konusu bile değil. Cenazemizi defnedip yaralılarımıza bakarken asla böyle bir şeyden bahsetmeyiz. Bu tür konuşmaların bizimle hiçbir ilgisi yoktur.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu