Haber

68 yaşında 14 üniversiteden mezun oldu: Diplomalarını e-devlete bakarak hatırlıyor

Özlem Kara

İZMİR – İzmir’de yaşayan 68 yaşındaki Ferda Sarıyer, 42 yıllık öğretmenlik mesleğinin ardından 2 yıldır avukatlık yapıyor. 14 üniversiteden mezun olan Sarıyer, halen 3 bölümü aynı anda okuyor. “Bu okuma hevesi nereden geliyor?” diye sorduğumuzda bunun bir hastalık olduğunu ve okul okumanın kendisi için temel bir ihtiyaç olduğunu söylüyor.

‘HANGİ BÖLÜMLERİ OKUMADIYIM, OKUYACAĞIM’

1977 yılında İstanbul Atatürk Enstitüsü Fransızca Öğretmenliği bölümünden mezun olan Sarıyer, okul yöneticiliği ve Milli Eğitim Şube Müdürlüklerinde çalıştı. Öğretmenlik kariyerinin on ikinci yılında yeniden üniversite sınavlarına hazırlanan Sarıyer, Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazandı. 42 yıl öğretmenlik yapan Sarıyer, aynı zamanda hukuk fakültesi, kamu muhakemesi, işletme, halkla ilişkiler, medya ve iletişim ve gayrimenkul yönetimi bölümlerinden de mezun oldu.

Hangi üniversitelerde okuduğunu sorduğumuzda Sarıyer’den “Çoğu zaman hangi bölümlerde okuduğumu unutuyorum. Aklıma gelenler bunlar. Bazen e-Devlet’e girip hangi bölümleri bitirdiğime bakıyorum. ” Sarıyer, halen Erzurum Atatürk Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Sosyal Hizmetler Bölümü, Eskişehir Anadolu Üniversitesi İlahiyat önlisans, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde eğitimine devam etmektedir. Bu bölümleri bitirdikten sonra hangi bölümlere çalışmak istediğini sorduğumuzda “Okumadığım bölümleri okuyacağım” diyor.

‘OKUMAK BENİM İÇİN BİR HASTALIK’

Sarıyer yaptığı araştırmalarda okumanın teşhis edilemeyen bir hastalık olduğunu, insanların bağımlılıkları olduğunu ve onun bağımlılığının okumak olduğunu belirtiyor. Sarıyer, “Benim için okumak temel bir ihtiyaç. Yemek yemek su içmek gibidir” diyor.

Öğretmenlikten emekli olduktan sonra son iki yıldır İzmir’de serbest avukat olarak çalışan Sarıyer, çeşitli derneklerde yöneticilik yapmaktadır. Bu kadar ağır tempoda olmasına rağmen yorulmadığını söyleyen Sarıyer, “İnsan sevdiği işi yaparken sıkılmaz” diyor.

Sarıyer’in ailesinin okula yaklaşımını bu kadar sorduğumuzda çocukları ‘Baba senin yaşın 68’ oldu. ‘Merak etme, kendini yorma, gel otur’ diyorlar. Ve onlara her zaman hareket halinde olmam gerektiğini söylüyorum. Okumalıyım, araştırmalıyım. Yoksa öleceğim” diyor.

‘OKULUNUZU İHMAL ETMEYİN, BİTİRİN’

Son olarak gençlere seslenen Sarıyer, öğrencilik yıllarında mükemmel bir öğrenci olmadığını belirterek, “Ordu Lisesi’nde öğrenciyken futbolcuydum. Yeri geldiğinde sosyal etkinliklere de katıldım ama dersi de ihmal etmedim. Kendi ilgi alanlarını belirle ama sorumluluklarını da ihmal etme okulunu bitir” dedi.

kinik-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu